Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie rokrocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Nasza szkoła świętuje ten dzień od 2015 roku.

W tym roku obchodziliśmy go 5 grudnia. Celem obchodów było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością wzrokową i ruchową, jak również zwiększenie świadomości naszych uczniów w temacie niepełnosprawności. Tego dnia w szkole dominował żółty kolor. W ten oto sposób solidaryzowaliśmy się z osobami z niepełnosprawnością.

W ramach szkolnych obchodów pani Ksenia Męzia i pani Agnieszka Nasierowska przygotowały warsztaty sensoryczne dla dzieci z klas 1-3. Podczas zajęć uczniowie doświadczali w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową. Dzieci z opaskami na oczach rozpoznawały smaki i zapachy produktów demonstrowanych przez nauczycielki. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących. Kolejnymi zadaniami, przed którymi stanęli nasi najmłodsi było pokonanie ścieżki sensorycznej. Udział w tych zajęciach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykaj w swoim życiu osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. Uczniowie tego dnia obejrzeli także przygotowaną przez panią Agnieszkę Liśkiewicz prezentację multimedialną, która zawierała informacje dotyczące rodzajów niepełnosprawności. Dowiedzieli się, że Ich najważniejszym pragnieniem jest potrzeba równego traktowania, która przekłada się na dostęp do komunikacji, informacji i przestrzeni. Nasi podopieczni zostali zapoznani z poradnikiem savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Przedstawiono uczniom sylwetki znanych osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Na koniec, uczniowie zagłębili się w lekturze książki Marzeny Rydzewskiej „Moja mama nie widzi”, do której wykonali piękne ilustracje.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.