Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu  – święto obchodzone corocznie z inicjatywy Kataru, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tys. osób z autyzmem. Nie wynaleziono dotąd lekarstwa na autyzm i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety, świadomość społeczna w Polsce nadal jest niewystarczająca. Często dzieci z autyzmem są odbierane jako źle wychowane lub niegrzeczne, a dorośli jako dziwacy.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma uświadomić, że są wśród nas osoby, które mają problem z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Postrzeganie świata przez osobę z autyzmem jest inne – nie gorsze ani lepsze, po prostu inne. Starajmy się zrozumieć.

W Polsce organizowane są akcje #zapalsienaniebieskodlaautyzmu na Facebooku oraz polskananiebiesko.pl. W całej Polsce odbywają się wykłady, konsultacje ze specjalistami (m.in. z psychologiem, pedagogiem, terapeutą Integracji Sensorycznej, logopedą, dietetykiem).Największą na świecie organizacją zajmującą się wsparciem dla osób ze spektrum autyzmu jest Autism Speaks, w Polsce Fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem Synapsis.

Niebieski kolor 2 kwietnia pokazuje nasze staranie, otwartość i chęć pomocy, a III NIEBIESKI BIEG organizowany przez naszą szkołę (odbędzie się  w dogodnym czasie), pokaże solidarność z naszymi kolegami i uczniami z autyzmem.

Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem.  Porozmawiajmy, przemyślmy, podyskutujmy..

W tym tygodniu, w ramach obchodzonego, polecamy przeczytanie ciekawych książek podejmujących tematykę autyzmu/ zespołu Aspergera.

   Książki biblioterapeutyczne dla dzieci (pliki pdf do pobrania):

1. „Kosmita” – W 2009 r. książka znalazła się na Złotej liście Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a także uzyskała nominację do nagrody IBBY – w kategorii „Książka Roku”.

(https://www.ingdzieciom.pl/_fileserver/item/1500929)

2. „Hubek Kubek Wstążka – Bajki bez barier – Zespół Aspergera” – książka dla dzieci – pdf do pobrania (http://niebieskiskarb.pl/wp-content/uploads/2013/12/Hubek_Kubek_druk.pdf)

3. „Czarodziejka – Bajki bez barier – Autyzm” – (http://niebieskiskarb.pl/wp-content/uploads/2013/12/Czarodziejka_pdf.pdf)

Zachęcamy również do obejrzenia filmików: „Jak dzieci z autyzmem słyszą świat?”, „Autyzm- warto się zaprzyjaźnić” oraz filmów fabularnych.  Poniżej załączamy linki:

Filmiki:

1.  Jak dzieci z autyzmem słyszą świat?

Jeśli chcesz wiedzieć jak dzieci z autyzmem słyszą świat i zrozumieć dlaczego tak, a nie inaczej się zachowują – obejrzyj film.

https://www.facebook.com/beautifulother/videos/170850611940486/

2. Autyzm- warto się zaprzyjaźnić.

https://youtu.be/NWRFPJm7ZvA

Propozycje dla rodziców/ nauczycieli:

Poradniki:

1. „Autyzm Apteczka I pomocy”  (http://niebieskiskarb.pl/wp-content/uploads/2013/12/Autyzm-Apteczka-I-pomocy.pdf)

2. „Mam zespół Aspergera. Podręcznik dla uczniów i nauczycieli” (https://www.ingdzieciom.pl/_fileserver/item/1500491)

Książka:

Temple Grandin „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”. Autor książki pisze zarówno z perspektywy naukowca, jak i z perspektywy osobistej. Możemy w niej przeczytać o historii autyzmu, badaniach mózgu, genetyce, zmysłach, nowych kierunkach badań oraz wnioskach do zastosowania w praktyce. Autor rozpoczyna książkę od zdania: „W tej książce będę waszym przewodnikiem podczas wycieczki po mózgu autystycznym”.

Filmy:

„Niespodziewana podróż”,

„Rain Man”,

„Latarnia morska orek”,

„Molly”,

„Mozart i wieloryb”,

„Nazywam się Khan”,

„Niespodziewany przyjaciel”,

„Strasznie głośno, niesamowicie blisko”.

Więcej na temat autyzmu można przeczytać na stronach:

https://synapsis.org.pl/

https://polskiautyzm.pl/

https://autyzmwszkole.com/

https://dajmiczas.pl/

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest dniem, w którym każdy z nas może okazać wsparcie i pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują. W tym szczególnym czasie bądźmy dla siebie życzliwi, uprzejmi, pomagajmy sobie wzajemnie, do czego bardzo zachęcamy.

Pozdrawiamy i  życzymy dużo zdrowia!

Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie osób niepełnosprawnych

Zaproszenie na bieg