Udział klasy 8 b w Digital Youth Forum 2020

11 grudnia br. klasa 8 b wraz z wychowawczynią wzięła udział online w Digital Youth Forum 2020.

DYF to wydarzenie dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-3 szkół ponadpodstawowych. Poświęcone jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii.

DYF zorganizowane zostało po raz piąty i spotyka się z pozytywnym odbiorem ze strony młodzieży. Dzięki wysłuchaniu dorosłych ekspertów i rówieśników, którzy kreatywnie wykorzystują Internet, uczniowie mieli możliwość inspiracji i zdobycia konkretnej wiedzy.

Poniżej przedstawiamy sprawozdania: Agnieszki Oczkowskiej i Marcina Krzyżanowskiego, uczestników tegorocznej edycji DYF.

  Sprawozdanie z wykładów Digital Youth Forum 2020

11 grudnia 2020 roku, odbyło się 9 wykładów online, zorganizowanych przez Digital Youth Forum, we współpracy z fundacją Orange i Facebook. Jej tematem było bezpieczne i kreatywne korzystanie z internetu. Z warszawskiego studia przywitali nas o godzinie 9.00 prowadzący – Justyna Suchecka oraz Maciej Kępka.

Pierwszy wykład, pod hasłem „Łączą nas opowieści”, przeprowadził Maciej Budzich. Swoją prezentację rozpoczął przedstawieniem trzech głównych typów opowieści – opowieści pisanych, mówionych oraz tych, do których przekazania nie używa się słów. Następnie mogliśmy dowiedzieć się czegoś o cechach opowieści oraz różnicy między nimi w zależności od tego, gdzie mają trafić. Spotkanie zakończył krótką wypowiedzią na temat storylivingu i storytellingu.

Po krótkiej przerwie, Paweł Panawa pokazał nam jak urozmaicić swoje Instastories. Podczas lekcji, dowiedzieliśmy się kolejno jak: stworzyć kolorowe litery, tworzyć neonowe iluzje 3D, urozmaicić używanie gifów, w ciekawy sposób wykorzystać ankiety oraz korzystać z efektów kamery. Spotkanie zakończył przedstawieniem profilu, z którego można zaczerpnąć więcej informacji na ten temat.

Następnie Jan Modrzyński, postarał się odpowiedzieć na pytanie „Jak okiełznać ocean informacji?” Na początku wytłumaczył wszystkim pojęcie dychotomii myślenia, inaczej nazywanej fałszywym dylematem. Później przeszedł do tłumaczenia, na czym polega przedwczesna generalizacja i fałszywa powszechność. Na koniec pokazał, jak nasza postawa podczas argumentacji, wpływa na postrzeganie nas w świecie.

Kolejnymi osobami, które zaszczyciły nas swoim wystąpieniem, były Agnieszka Bartoszewska i Andżelika Friedrich z Fundacji „Nastoletni Azyl”. Hasło spotkania brzmiało „Pogadajmy”. Dziewczyny pokazały, jak radzić sobie w kryzysie oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie psychiczne pandemia. W swoim wystąpieniu opierały się na czterech filarach mówiących o tym jak odzyskać swoje życie w tych czasach. 1. Bądź tu i teraz. 2. Twórz filary stałości. 3. Brak informacji to dobra informacja. 4. Stwórz sieć wsparcia na „czarną godzinę”. Zakończyły przedstawieniem kilku materiałów, które mogą nam się przydać w realizowaniu naszego planu oraz przedstawiły w skrócie swoją historię.

Kolejną lekcję nazwaną „Akcją akceptacją” przeprowadził Przemek Staroń. W swojej wypowiedzi pochylił się kolejno nad tematem akceptacji w nauce, różnicami między akceptacją a aprobatą, wytłumaczył, jak postępować, kiedy czyjeś decyzje, które nie wpływają na twoje życie ci się nie podobają i odpowiedział na pytanie „czemu wrzucamy wszystkich do jednego wora?”. Swoje wystąpienie podsumował słowami – „Jeżeli będziemy dbać o siebie i o innych, to ten świat naprawdę może być lepszy”.

Jako kolejna wystąpiła polsko-nigeryjska rodzina z fundacji Porta, której wystąpieniu towarzyszyło hasło „nie śmieć w necie”. Opowiedzieli o sytuacji w jakiej znajdują się osoby czarnoskóre w Polsce, swoją wypowiedź oparli na swoich przeżyciach, podczas pobytu w kraju. Wypowiedź zakończyli słowami „Pamiętajcie, że miłość jest najważniejsza”.

Tematem przewodnim następnego wystąpienia Emilii Kaczmarek, była „Akcja menstruacja”, która polegała głównie na zbieraniu produktów potrzebnym kobietom podczas menstruacji. Pokazała, jak wiele możliwości pomocy, mamy dzięki internetowi. Ostatnią rzeczą w jej wystąpieniu, było przedstawienie trzech punktów, pokazujących jak zacząć pomagać. Całość zakończyła cytatem Gitanjali Rao – „Nie próbuj rozwiązywać każdego problemu, po prostu skup się na tym, który cię ekscytuje.”

Ostatnią lekcję zatytułowaną „Sucho wszędzie, głucho wszędzie”. Co to będzie? Co to będzie?”, poprowadził Jarosław Brodecki. Postanowił się w niej zastanowić nad problemem suszy i wynikających z niej pożarów. Zobrazował nam problem globalnego ocieplenia i wytłumaczył, jak możemy mu zapobiegać, jednocześnie kończąc część edukacyjną spotkania.

Całość bardzo mi się podobała. Oczywiście były wykłady ciekawsze i te nieco mniej interesujące, ale poruszały ważne tematy, o których według mnie, powinniśmy więcej rozmawiać w szkole. Ze spotkania usunęłabym lub przeniosła na sam koniec, lekcję na temat Instastory, ponieważ mimo iż dotyczyła dość ciekawego dla młodzieży tematu, to nie pasowała do reszty spotkań. W przyszłości byłabym zainteresowana wzięciem udziału w kolejnym wydarzeniu Digital Youth Forum. Agnieszka Oczkowska

 Sprawozdanie z wykładów Digital Youth Forum 2020

Impreza Digital Youth Forum 2020 odbyła się w formie zdalnej, z powodu trwającej epidemii Covid-19. Poświęcona była edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii. Skupiała w sobie uczniów klas 1-3 liceum i 7-8 szkoły podstawowej. Spotkanie odbyło się 11 grudnia 2020 roku i trwało pięć godzin. Wzięło w nim udział około 20 tysięcy uczniów.

Pierwsza prezentacja, która została pokazana uczniom, miała tytuł: ,,Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych”. Twórcą był Maciej Budzich. Autor od wielu lat jest blogerem i  influencerem. Ma swój kanał na YouTube. Zdradził, jak tworzyć dobre historie i opowieści. Mówił, że każda długa lub krótka historia jest dopasowana do jakiegoś przedmiotu.

Druga prezentacja jest wykonana przez Pawła Panawę. Jej tytuł to ,,Instagram Stories School”. Twórca od wielu lat pracuje w firmie Facebook. Prezentacja ta poruszyła temat ciekawych funkcji stories na Instagramie i Facebooku. Moim zdaniem najciekawszymi funkcjami stories na tych portalach społecznościowych jest efekt kamery i rysowanie neonami.

Kolejną prezentację, już trzecią wykonał Jan Modrzyński. Tytuł to ,,Czarna Magia w czasach baniek informacyjnych, czyli jak okiełznać ocean informacji”. Pan Jan opowiadał  o bardzo ważnym problemie dzisiejszej ludzkości, a mianowicie o bańkach informacyjnych.  Polegają one na tym, że my –  ludzie – lubimy przebywać w grupach, które łączą podobne poglądy. Na szczęście  prezenter wyjaśnił, jak ,,przebić” tę bańkę. Wystarczy otworzyć się na  poglądy innych ludzi.

Prezentację ,,Nastolatek w kryzysie vs. Pandemia” przygotowały Angelika Fredrich i Agnieszka Bartoszewska. Opowiadały o tym, jak zadbać o zdrowie psychiczne podczas pandemii. Mówiły również o wpływie pandemii na nastolatków. Stan ten uruchamia w młodzieży uczucie lęku i złości. Wzbudza objawy depresyjne i utratę bezpieczeństwa.

Kolejną prezentacją była „Akcja akceptacja, czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowieka takim, jakim jest” Przemysława Staronia. Poruszono tutaj problem  akceptacji drugiego człowieka, co powoduje jej brak. Najgłębiej zapisały mi się w pamięci słowa: ,,Człowiek szczęśliwy nie ma problemu z zaakceptowaniem drugiego człowieka”.

Szósta prezentacja: ,,Nie śmieć w necie – czyli jak tworzyć świat bez hejtu” należała do nigeryjsko-polskiej rodziny, która mówiła o problemach, jakich doświadczyła ze względu na swój kolor skóry. Rodzina  poruszyła wciąż żywy problem rasizmie, każdy  pragnie żyć w kraju, gdzie może być takim, jakim jest.

Kolejna prezentacja, Emilii Kaczmarek, miała nazwę ,,Akcja Menstruacja”. Pani Emilia opowiadała, że warto pomagać. Pomagać można też w Internecie, ale by to zrobić, trzeba pomyśleć, w czym chcemy pomagać. Emilia Kaczmarek  mówiła, że najpierw trzeba wymyślić formę naszego działania.  Autorka  przytoczyła, moim zdaniem, bardzo ważny cytat: ,,Nie próbuj rozwiązywać każdego problemu, po prostu skup się na tym, który cię ekscytuje”.

Przedostatnią prezentację:  ,,Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?”  przygotował Jarek Brodecki, poruszał temat suszy i ekologii.  Młody człowiek opowiadał o poważnych konsekwencjach suszy i globalnego ocieplenia. Apelował, by jak najszybszej ratować planetę.

Spotkanie zakończył wywiad z Aniką Dąbrowską,  piosenkarką, która  mówiła, że aby rozwijać swoją pasję, trzeba robić to, co się kocha i czuje sercem. Gdy rozpoczęła swoją działalność, spotkała się z  różnego rodzaju hejtem. Dzisiaj wie,  że nie warto patrzeć na opinie innych, tylko dalej robić swoje. Na koniec zaśpiewała dla uczestników imprezy trzy piosenki.

Moim zdaniem impreza była bardzo ciekawa. Poruszała  tematy, które są bliskie każdemu z nas, każdy uczestnik znalazł coś dla siebie, choć każdego co innego zainteresowało. Marcin Krzyżanowski